Filipinler’e “bile” Barış Gelmiş

Aradan bir aydan fazla zaman geçtiği için hatırlamayabileceğiniz son yazımda, 17 Aralık sonrasında hükümetin politikalarını “Batı demokrasileri”ne atıf yaparak ve “gerçek demokrasilerde böyle şeyler kabul edilemez” şeklinde eleştiren muhalefetin, Batı’nın değer ve özgürlüklerine karşı seçici yaklaşım sergilediğini ve bu değer ve özgürlerin pek çoğunu görmemeyi yeğlediğini belirtmiştim. Muhalefetin “muhafazakar ideolojisine” bağladığım bu durum, maalesef muhalefette sadece Batı’nın ideal örneklerine karşı değil, aynı zamanda Doğu’nun örneklerine karşı dahi kısmi ve iradi bir körlük oluşturuyor. Bu yılın başında Filipinler’de hükümet ile Müslüman isyancılar arasında varılan barış anlaşmasının detaylarına göz gezdirdiğimizde ne demek istediğim daha anlaşılır olabilir.

***

Filipinler’in Mindanao bölgesindeki Müslüman (Moro) azınlığın içinden çıkan silahlı gruplar ile Filipin devleti arasında 40 seneyi aşkındır devam eden ve bu zaman zarfında 100 binin üzerinde can kaybına sebep olan çatışmanın tarafları, Türkiye’ye benzer şekilde, 2000’li yıllarda barış görüşmelerini hızlandırmışlardı. Başkan Benigno Aquino’nun özel ilgisi ve Malezya’nın arabuluculuğunda son birkaç senedir ivme kazanan barış görüşmeleri, nihayet 2014 yılında meyve verdi ve taraflar Mart ayında kapsamlı ve tatmin edici bir anlaşmayı imzaladılar. Moro İslami Kurtuluş Cephesi’nin (Moro Islamic Liberation Front, MILF) lideri Hacı Murat İbrahim ve 500 kadar da militanının hazır bulunduğu bir törende imzalanan anlaşmanın başlıca maddeleri şunlardı.

– Bölgenin “Müslüman Mindanao”  olan ismi “Moro halkı” anlamına gelen Bangsamoro olarak değiştirilecek.

– Bangsamoro bölgesi, yönetim ve mali açıdan özerk olacak. Bölgede toplanan vergilerin ve çıkarılan madenlerin gelirlerinin yüzde 75’i bölge yönetimi tarafından kullanılacak.

– Bangsamoro bölgesindeki polis gücü özerk yönetim tarafından oluşturulacak.

– Sayıları 11,000 civarında olan MILF militanları uluslararası gözlemcilerin nezaretinde silahlarını bırakacaklar.

– Aquino’nun “Geçmişin önyargılarını bir tarafa bırakıp Müslüman Mindanao’da uzun zamandır ilk defa beliren ümit atmosferine katkı sunalım” diyerek selamladığı uzlaşma, benzer örneklerin ışığında, MILF militanlarına yönelik kapsamlı bir “genel af” da getiriyor. [Ancak bu genel af, MILF’ten ayrılan radikal unsurların 2008 yılında “bağımsızlık” hedefiyle kurduğu ve mevcut barış anlaşmasına karşı çıkan Bangsamoro Müslüman Mücahitleri (Bangsamoro Islamic Freedom Fighters, BIFF) örgütünün üyelerini kapsamıyor].

Filipinler Başkanı Aquino ile MILF lideri İbrahim el sıkışırken

***

Filipinler’de nihayet akl-ı selim hakim oldu. Filipinler’deki çatışmanın tarafları, silahı değil siyaseti, gücü değil güç-paylaşımını, geçmişin intikamını almayı değil geleceğin inşasını merkeze alarak kapsamlı bir barış anlaşması üretti. Öne çıkan birkaç maddesini sıraladığım bu barış anlaşmasının Türk muhalefetinde nasıl bir karşılık bulacağını tahmin etmek pek de zor değil maalesef: “Allah evlerden uzak etsin!”. Fakat kötü bir haberimiz var muhalefete: Filipinler bir istisna değil. Yerel özerklik ve genel af, çağımızdaki etnik çatışmaların çözüm planlarının olmazsa olmaz parçaları olmuştur. Bir gün Türkler ve Kürtler birbirleriyle aynı vatan içinde savaşmadan yaşayabileceklerse, bu da ancak ve ancak Kürtlerin yönetim hakkının tanındığı ve geçmiş savaşların “suçlularının” affedildiği bir Türkiye’de mümkün olacak. Fakat ne ilginçtir ki, bugün hükümete demokrasi noktasında sürekli “Batı’nın ideal örneklerine” bakmayı salık verenler, Kürt ve PKK meselelerinin çözümünde -bırakın Batı’nın örneklerini- “Doğu’nun ideal örneklerine” bile bakmamakta ısrar ediyorlar. Ve bu iradi körlük, hepimizi aşağıya çekiyor…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s