Kurtar Bizi Kahrolası Batı!

.

Türkiye, son Kore harbi dolayısıyla, Birleşmiş Milletler’in barış ülküsüne ne kadar candan bağlı olduğunu, can feda etmesini bile göze alarak ispat etmiştir. Bir harpte makinenin, malzemenin yanı başında aslanca döğüşmesini bilen erlere de ihtiyaç olduğu aşikardır. Bu cesaret ve kahramanlık ise Türkiye’de bol bol mevcuttur. Kore’deki son harp ispat etmistir ki, muvaffak olmak için, imanlı, idealine sadık, dögüşmesini bilen piyadelere şiddetle ihtiyaç vardır. Bu bakımdan Türkiye’nin Atlantik Pakt’ına alınması bir atıfet olmayacak, bir taraftan memleketimizin emniyeti daha ziyade sağlanırken, aynı zamanda Pakt da Türkler sayesinde kuvvetlenecektir.” (M. Faik Fenik, Zafer, 07.08.1950)

Atlantik Paktı camiasina girişimiz, dış siyasetimizin büyük bir zaferidir. Memleketimizin kudret ve kuvvetini madden ve manen arttıran, prestijimizi yükselten, emniyet ve müdafaamızı sağlayan bu zaferden dolayı Adnan Menderes Hükümeti her türlü takdir, teşekkür ve tebriğe layıktır. Türkiye Rus tehdit ve tehlikesi karşısında artık yalnız değildir.” (Abidin Daver, Cumhuriyet, 18.02.1952)

—–

Mısır’daki darbenin ardından Suriye’ye askeri müdahale ihtimalinin belirmesi, bizleri çağdaş Türklerin geneline yayılmış bir zihin karışıklığının yeni bir tezahürüyle karşı karşıya getirdi. Mısır’daki askeri darbeye verdiği destekten dolayı bir ayı aşkındır milletçe sövdüğümüz ABD’yi, şimdi Suriye’ye kurtarıcı olarak davet ediyoruz. 

Yarım asrı aşkındır başımız her sıkıştığında “yetiş ya X” yakarışımızdaki değişken (daha doğrusu değişmeyen) hep ABD olmuştur; ama aynı ABD’ye en çok söven ve ondan en çok nefret eden millet de yine biziz. Amerikan karşıtlığının en fazla olduğu ülkenin, 60 yıldır ABD müttefiki olan ve her başı sıkıştığında da yüzünü ilk önce ABD’ye dönen Türkiye olmasında bir gariplik yok mu? Bir taraftan ABD’ye en fazla öğrenci gönderen ülkelerden olup, diğer taraftan ABD’den en fazla nefret eden millet olmak nasıl bir zihin karışıklığının ürünüdür?

“Muhtaç asabiliği” ile malulüz bir nevi. En çok hoşlanmadıklarımız, yangında ilk aradıklarımız. Tamam, kitaplara başlık olacak kadar öfkeli bir milletiz belki. Ama en çok da “kurtarıcılarımız”a öfkelenmekte bir gariplik yok mu? NATO, 1949’dan bu yana bizi içine alması için çalmadığımız kapı bırakmadığımız ve hatta içine girmek için diyet ödediğimiz bir örgüt. Bugün de, Suriye uçağımızı düşürdüğünde ya da kimyasal silah kullandığında ilk aklımıza gelen (ve biz “tek mermi atmadan” kendisinden ümmeti kurtarmasını dilediğimiz) “kurtarıcı” o. Hal böyleyken, NATO’nun imajının en kötü olduğu ülkelerin başında Türkiye geliyor. PEW’in son yıllarda yaptığı anketlere göre, NATO hakkında genel kanaatleri olumlu olan Türklerin oranı yüzde 25’i geçmiyor. Bu oran diğer Batılı ülkelerde yüzde 40-75 arasında değişiyor. En tuhafı ise, anketin yapıldığı tüm yıllarda, bizzat kendi ülkelerine karşı kurulmuş bir örgüt olan NATO hakkında Ruslar arasında olumlu düşünenlerin oranı Türklerinkinden daha yüksek. Burada sizce de patolojik bir gariplik yok mu? Bu zihni karışıklık basitçe “asabilik” ile açıklanabilir mi?

Belki sahte bir üstünlük duygusu, belki emperyal bir nostalji, belki yalın bir çekememezlik hali, belki de bunların bir birleşimi, genelde Batı’ya özelde de ABD’ye Türk milletinin zihninde ironik bir paye bahşediyor: kahrolası kurtarıcı! Türkler olarak bu zihni karışıklıktan kurtulabilir miyiz, emin değilim. Ama hazır kafamız karışıkken, kendilerini yıllarca Batı’nın zulmünden “koruduğumuz”(!) Yahudilerin, Yunanların, Arapların, Macarların pek çoğunun bugün niçin “nankörlük edip”(!) Türkler hakkında olumsuz düşüncelere sahip oldukları konusunda empati yapabiliriz belki. Zira kendimizden öğreniyoruz ki, kurtarış hikâyelerinin çoğu palavraymış ve kurtarıcılık da bir yere kadarmış.

By fekmekci

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s