Acil bir Suriye notu: müdahale değil müzakere

Açık konuşalım:

1990’larda PKK Türkiye ordusunu yense ve bölgeden püskürtseydi, “Kürdistan” bugün daha yaşanılır bir yer olmayacaktı. PKK’nın “na-galipliği” belki PKK için bir başarısızlık olabilir, ama Kürtler için bir bahtiyarlıktır da. PKK’nın tarihsel bir başarısı varsa, o da Türkiye ordusuna yenilmemek ve Türkiye’yi reformlara ve masaya oturmaya zorlamaktır.

Benzer bir durum bugün Suriye için de geçerlidir. Özgür Suriye Ordusu’nun galip geleceği bir savaş Suriye için hayırlı değildir. Zira direnişçiler savaştıkları güçten daha ahlaklı ve daha hoşgörülü olduklarını maalesef gösterememişlerdir. Direnişçilerin bir başarısı varsa, bu, zalim Esad rejimine yenilmemeleri ve rejimi masaya zorlayabilecek bir dengeyi muhafaza etmeleridir. Tam da bu yüzden, Suriye için hayırlı olan çözüm politik çözümdür. Bunun da gereği, askeri müdahaleden kaçınmak ve acil bir ateşkes ile tarafları müzakereye zorlamaktır.

Uluslararası camianın görevi, yeterince kirlenmiş bir iç savaşta direnişçilerin safında Esad’la savaşmak ya da Esad’ı devirmek değildir. Bunun yerine, acil bir ateşkes ve Esadlı (ya da Esadsız) bir geçiş süreci sonrasında, Sünni Arap ve Kürtlerin özlemleriyle Alevi ve Hristiyan Arapların korkularını birlikte ele alan demokratik ve federatif bir Suriye inşa edilmesine yardım etmektir.

Reklamlar

7 comments on “Acil bir Suriye notu: müdahale değil müzakere

 1. Merhaba hocam, Irak’ın,Suriye’nin ya da ileride İran’ın Soğuk Savaş sonrasının Afganistan’ı olacağını düşünmüyor musunuz?.Afganistan’ı ele geçiren Taliban’ la Suriye de at koşturan adamların ne farkı var? Demokrasi yerine kaosun ortamda uzun bir süre daha var olacağı sizce de açık değil mi? Önceki yazınızda da dediğiniz gibi bence de ‘Demokrasi acıların çocuğudur’. Fakat Batı, bu tecrübesini neden bu kadar fütursuz bir şekilde ‘Doğu’ ya dayatıyor.Oysa daima, demokrasinin evrimsel bir süreç olduğunu düşünürdüm.Bu nasıl bir evrimsel süreçtir ki hem oyuncuları hepimiz çok yakından tanıyoruz hem de sahneye bundan sonra kimlerin çıkacağını. (Not: Sizi çok özledik.)

  • Merhaba Cihan,
   Suriye için bu endişeyi taşıyorum maalesef. Irak’da öyle görülebilir, Oradaki “Mücahidin” Saddam ve onun silah arkadaşlarıydı.
   Batı’nın dayatmalarını da eleştirebiliriz elbet. Ama bence daha öncelikli eleştiri, bizim niçin Batı’nın acılı tecrübelerinden istifade edip kendi acılı sürecimizi hafifletemediğimiz olmalı.
   Ben de özledim sizleri, kısmetse bu sene bir günlüğüne bir gelmek istiyorum. Haberleşiriz.
   selamlar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s