Kürt Sorunu: Çözüm Sürecinin Değerlendirmesi

Babamın vefatı dolayısıyla blog yazılarıma bir müddet ara vermek durumunda kaldım. Bu hafta da yeni bir blog yazımı değil, UKAM (Uluslararası Kültürel Araştırmalar Merkezi) için Doç. Dr. İlhan Kaya ile birlikte yazdığımız “çözüm süreci” analizini paylaşacağım. Blog takipçilerim için analizin bazı bölümleri tanıdık gelebilir. Dosyaya aşağıdaki resmin üzerine tıklayarak erişebilirsiniz.

ukam

Geçmiş aya dair üç önemli not:

1. Sürecin önemli aktörlerinden “akil insanlar”ın Güneydoğu Bölgesi heyeti, bölge halkının taleplerini ve heyetin önerilerini içeren raporlarını geçtiğimiz ay Başbakan Erdoğan’a sundu. Rapor, Kürt meselesinin “ne” olduğuna ve kalıcı çözümün “neler” içermesi gerektiğine yönelik şu ana kadarki belki de en doyurucu ve gerçekçi metin. Konuyla ilgilenenler kesinlikle okumalı.

2. Türkiye’nin en önemli toplumsal (ve dahi siyasi) aktörlerinden biri olan Gülen Cemaati’nin lideri Fethullah Gülen’in Irak Kürdistanı’nda yayın yapan Rudaw‘a verdiği röportaj çok önemli noktalar içeriyor. Gülen’in özellikle anadilde eğitimi “devletin vatandaşlarına karşı adil olmasının gereği” olarak nitelemesi, Kürt meselesinin çözümü için gerekli eşiklerin aşılması açısından çok önemli bir gelişmeydi.

3. “Müslüman demokratların” hızla “Müslümanokrat”lığa evrildiği bir zaman diliminde, Türkiye, İslami camianın “sözde değil özde demokrat” aydınlarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor. Amerika’daki John Jay Üniversitesi’nde sosyoloji profesörü olan Mücahit Bilici bu özde demokratlardan. Bir süredir internet medyasında yazan Bilici, bu hafta Taraf”ta yazmaya başladı. Yazılarını kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Reklamlar
By fekmekci

2 comments on “Kürt Sorunu: Çözüm Sürecinin Değerlendirmesi

 1. Hocam öncelikle ben cevabı zor fakat herkesin sorduğu bir soruyla başlayacağım.Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimi ortaya çıktığı zaman devletimiz bu duruma şiddetle karşı çıkmış fakat zaman geçtikçe bu bölgeyle ticaret yapar hale geldik.Şimdi Suriye’nin kuzeyinde bir takım oluşumlar var ve bu duruma da hükümetimiz doğal olarak karşı çıkıyor.Geçmiş deneyimlerimize bakarak ileride burasıyla bazı ticari ve siyasi ilişkilerimizin olması ve hatta bizim sınırlarımızıda kapsayan malum devletin kurulması olasılığını son yaşanan gelişmelerle ne kadar olası bakıyorsunuz.Çünkü kendi sınırlarımız içine baktığımız zamanda görmezden gelemeyeceğimiz bir destekçi halk var.Ayrıca PKK’nın çekilmesini ne kadar gerçekci buluyor ve bunun sadece bir strateji olduğunu aslında ciddi bir çekilme hareketi olmadığı spekülasyonlarına katılıyormusunuz.

  • Merhaba Tarık,
   Orta ve uzun vadede bölgedeki tüm Kürtlerin özerk yahut bağımsız bir yönetime kavuşmaları doğal ve kaçınılmazdır. Akıllı bir Türkiye bu gelişmeyi dikkate alan bir gelecek planına sahip olmalıdır.
   PKK’nın çekilmesini “samimi ama temkinli” bir çekilme olarak görüyorum. Sürecin parametreleri ve nihai menzili net olmadığı için PKK kontrollü ve ağır bir çekilme yapıyor haliyle. Güvensizlik ve belirsizlik aşılmadığı sürece aksi de pek mümkün gözükmüyor açıkçası.
   Selamlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s