BİLGESAM anketi ve KCK operasyonları

Yalanlar üçe ayrılır: yalanlar, kuyruklu yalanlar ve istatistik.” (Mark Twain)

Bu haftaki yazımda Bilgesam’ın Eylül ayında gerçekleştirdiği “Terörle Mücadele’de Toplumsal Algılar” başlıklı anketin KCK operasyonları konusundaki sonucunu düzeltmeye çalışacağım. Bilgesam anketi metodolojik olarak sorunlu bir anketti. Fakat ortaya koyduğu sonuçlar Kürt meselesinde devletin belirli tasarruflarına destek sağladığı için, anket medyamız tarafından manşetten flaş haber olarak verildi. Bu da hem Kürt meselesini anlama hem de çözüm sürecine yaklaşma açısından hiç de umut verici değildi açıkçası.

Anket çalışmalarının en önemli aşaması örneklemin oluşturulma aşamasıdır (sampling). Nüfusu gerçekçi bir şekilde temsil etmeyen örneklemler üzerinden yapılan çalışmalar yanlış ve/ya yanıltıcı sonuçlar doğururlar. Bilgesam anketinin temel sorunu da, örnekleminin Kürt nüfusu içindeki siyasal bölünmeyi gerçekçi bir şekilde temsil etmeyen bir örneklem olmasıdır. Bilgesam’ın örneklemi BDP seçmeninin olduğundan bir hayli az temsil edildiği bir örneklem olmuş ve bu yüzden de ankette devletin politikalarına Kürtlerin verdiği destek olduğundan daha yüksek çıkmıştır. Ankete göre, Kürtlerin %61’i KCK operasyonlarını desteklemektedir. Halbuki, BDP ve AKP’den her birinin Kürtlerin %40-50 arasında bir kesiminin oyunu aldığı bir Türkiye’de, böyle bir sonucun ortaya çıkabilmesi için AKP seçmeninin yüzde 50 oranında artıp BDP seçmeninin de yüzde 50 oranında azalmış olması gerekir. Anlaşılan o ki, Bilgesam’ın örnekleminde tam da bu olmuştur. (Bilgesam anketi, spesifik olarak örneklemindeki Kürtlerin oy tercihlerine yönelik istatistikleri açıklamamaktadır. Fakat Türk ve Kürtlerden oluşan 2922 kişilik toplam örneklemde, BDP’ye oy verenlerin sayılarının “20-29 arasında” olduğu belirtilmektedir. Yani BDP’nin Türkiye genelinde %6 olan oy oranı Bilgesam anketinde %1’in altına düşmüştür.)

Kaynak: BİLGESAM, Eylül 2012.

Bilgesam anketinin KCK operasyonlarına destek konusundaki sonucunu kabaca şu şekilde düzeltebiliriz. Türkiye Kürtlerinin siyasal tercihleri yaklaşık olarak şöyledir: Türkiye geneli: %45 AKP, %45 BDP, %10 CHP (ve diğer); Bölge: %60 BDP, %30 AKP, %10 CHP (ve diğer). Kürtlerin siyasal tercihleri ile KCK operasyonlarına bakışları arasında da büyük bir paralellik vardır. AKP ve CHP’ye oy veren Kürtlerin çoğunluğu KCK operasyonlarını desteklemekteyken, BDP’ye oy verenlerin neredeyse tamamı KCK operasyonlarına karşı çıkmaktadır. Dolayısıyla, BDP’nin Kürtlerin % 40 küsurunu temsil ettiği bir durumda, Kürt nüfusu içindeki siyasal farklılaşmayı gerçeğe uygun bir şekilde yansıtan bir örneklemden KCK operasyonlarına %60 destek çıkması mümkün değildir. Sevindirici olan şu ki, Bilgesam anketi, siyasal tercih ile KCK operasyonları konusundaki görüşler arasındaki ilişkiye yönelik verileri bizimle paylaşmaktadır ve bu da bizlere hatalı sonuçlarının bir kısmını düzeltme imkânı sağlamaktadır. Bilgesam anketinin örneklemindeki Kürtlerin KCK operasyonlarına yönelik destek oranları şöyledir: AKP’ye oy verenler: %79, CHP’ye oy verenler: %52, BDP’ye oy verenler: %8. Aşağıdaki tabloda, bu veriler kullanılarak, gerçeğe uygun bir örneklemde Kürtlerin hem Türkiye genelinde hem de çoğunlukta oldukları 12 ilde (‘Bölge’) KCK operasyonlarına yönelik destekleri yeniden hesaplanmıştır.

TÜRKİYE GENELİ BÖLGE
BDP AKP CHP (v.d.) Toplam    BDP AKP CHP (v.d.) Toplam
A) Yaklaşık Oy Oranı %45 %45 %10    %60 %30 %10
B) KCK op.s Destek %8 %79 %52    %8 %79 %52
C) Destek / Nüfus [A x B] %3,6 %35,6 %5,2 %44,4    %4,8 %23,7 %5,2 %33,7

Tablodaki veriler, hem Türkiye genelinde hem de bölgede Kürtlerin çoğunluğunun KCK operasyonlarını desteklemediğini göstermektedir. Gerek yanılma payını gerekse bölgede yaşayan Kürtler ile diğer Kürtler arasındaki görüş farklılıklarını da dikkate alırsak, Kürtlerin KCK operasyonlarına yönelik desteklerinin Türkiye genelinde %40-50, bölgede ise %25-35 arasında olduğunu söyleyebiliriz. SAMER’in Diyarbakır’da yaptığı anketler de buna yakın bir sonuca işaret etmektedir.

Kaynak: SAMER, Mart 2012.

KCK operasyonları konusunda genel görüntü şudur: Kürtlerin çoğu, bölge Kürtlerinin ise ezici çoğunluğu, KCK operasyonlarının mevcut halini yanlış bulmaktadır. Kürt meselesinde samimi olarak çözümü isteyen Türk siyaset ve medyasına düşen görev, bu görüntünün üstünü örtmek değil, bu görüntü üzerinden mevcut politikaların bir muhasebesini yapmaktır. Kürt meselesi gibi can yakıcı bir konuda en son ihtiyacımız olan şey kendimizi propaganda savaşlarına mahkum etmektir. Yanlış politikaları doğru, doğru politikaları da tehlikeli gösterme çabaları, kanaatimce ihtiyacımız olan barış ve huzuru ötelemekten başka bir işe yaramayacaktır.

Reklamlar

6 comments on “BİLGESAM anketi ve KCK operasyonları

 1. Türkiye’deki Kürt nüfusunu 13,5 milyon olarak alırsak, bunun 7,2 milyonu (%53) 19 doğu ilinde yaşamaktadır. Bu istatistiğe dahil olmayan 4 doğu ilini (Ardahan, Erzincan, Iğdır ve Kars) de hesaba kattığımızda, bu oran %60’a yaklaşmaktadır.

  Eğer “bölge”yi daha dar (ve bence daha doğru) bir manada “Kürtlerin –ya da anadili Kürtçe olanların- çoğunlukta olduğu iller” olarak tanımlarsak, karşımıza Kürtlerin nüfusun ortalama % 80’ini oluşturduğu 12 il çıkar

  Dar mı geniş mi tutmalıyız?

   • Teşekkürler. İki yazınızdan aldığım bölümler olduğu için kafam karıştı.

    Belki ilginizi çeker. http://psycnet.apa.org/psycinfo/1975-11594-001. Şu cümle hoşuma gitti. Low status identity, which cannot be changed, leads to defenses, redefinition of groups or the search for change in the situation, or new identity.

    Kimin “low status” istediği ortada zaten. Bunun nedeni Kürtlerin BDP’ye oy verdiğini anlamaya çalıştığım için paylaştım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s