Evet, zehirli bir hediyedir bu!

Delilik hep aynı şeyi yapıp farklı sonuçlar beklemektir.” -Albert Einstein-

Aklı başında her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının “Böyle terörle mücadele olmaz!” dediği bir konjonktürde, yeni mağduriyetler üretmek dışında Kürt sorununun çözümüne hiçbir katkısının olamayacağını düşündüğüm mevcut KCK operasyonlarının artarak devam etmesini hüzünle izliyorum. Mevcut haliyle, KCK operasyonları YANLIŞ; ve bu yanlışlığın KCK’nın ne olduğuyla alakası YOK.  (Türkiye’nin 1990’lardaki terörle mücadele konseptinin yanlışlığının PKK’nın ne olduğuyla alakası olmaması gibi). Evet, KCK illegal ve anti-demokratik bir yapılanma. Ama sorun KCK ile mücadele etmek değil; özensiz bir terör tanımına dayanan bir Terörle Mücadele Kanunu ve “tutuklu yargılama”yı sıradanlaştıran bir yargı sistemi üzerinden bunu yapmak. Devletin -ve yazılarımın yayınlandığı Ankara Strateji Enstitüsü’ndekiler de dâhil Türk “terör uzmanları”nın- bu farkı gözetemeyip, entelektüellerin kahir ekseriyetinin ve başta Human Rights Watch olmak üzere tüm insan hakları örgütlerinin eleştirdiği KCK operasyonlarını çekincesizce savunmaları ve bu operasyonları eleştirenleri de “şiddet düşkünü solcu liberaller” şeklinde ti’ye almaları bu konuda daha fazla yazmayı anlamsızlaştırıyor açıkçası. (Türkiye’nin dönüp dolaşıp geldiği nokta, en iyi örneklerini İsrail, Suriye ve Sudan’ın sergilediği “insan hakları örgütleri ve demokrat sol’la sorunlu devletler” sınıfına girmek olmamalıydı…)

Bu notumu bu yüzden kısa kesiyor ve vicdanına ve aklına saygı duyduğum isimlerin -biri hariç- hepsinin eleştirel yaklaştığı KCK operasyonlarına yönelik düşüncelerinden hazırladığım bir demetle sizleri baş başa bırakıyorum.

Reklamlar

8 comments on “Evet, zehirli bir hediyedir bu!

 1. bu satırların altına imzamı atmakla birlikte üslubunuzun öncekilere oranla daha sert esmesi beni meraklı düşüncelere sevk etti kıymetli hocam.
  ‘peace’ be with you and all of us.

 2. zehirli bir hediye midir, tadı keskin bir bal mıdır, dağdaki acı ama şifalı bir meyve midir, ya da doğrucu dâvud sözü müdür?! hepsi olabilir 🙂 (yukarıdaki ve bu satırların sahibi: MAM)

  • MAM,
   “zehirli bir hediye” Ahmet İnsel’in KCK operasyonları için kullandığı bir ifade idi ve benim başlık ondan mülhemdi. Kendi ifadelerime atıf değildi. Sanırım bir yanlış anlama olmuş.

 3. öncelikle KCK operasyonlarının olmaması gerektiği düşüncesini nasıl izah edebilirsiniz? hem evet haklı olunan birçok konu var olabilir fakat KCK ya dokunma, PKK ya dokunmavb. ve bunun tam zıttı olduğu düşünülen Ergenekona hücüm, Balyozculara hücüm, Askeriyey hücumv.b düşünceler karşısında yahut ortamında devletin ve yahut hükümetin ya da bu konulardan sorumlu birimlerin ne çeşşit adım atılması gerekiyor? hem ortada şöyle bir gerçek yok mu hocam; Türkiye TERÖRLE mücadelede çok başarılı bir ülke sebebi ise normalde terörle mücadelede 6 Asker e karşı 1 terörist ölüdürükmesi terörle mücedele de normel olduğunu gösterirken dünyada, Türkiye 6000(tam olarak bilemeyecem) şehite karşı 35.000 terörist öldürmüştür. ve bu bir başarı olarak uluslararası konjektürde yer almaz mı? evet terörle mücadelede başarılıyız pe ki ya terörizimle? bence bu yazınızdan sonra ki yazınız TERÖRİZİM in ne olduğu hakkında bir kaç yazı olarak aktarırsanız daha faydalı olur. çünkü ben kck ve pkk ya karşı öylece oturulması taraftarı değilim. eğer kck operasyon ve tutuklamalarında haksızlık vb. olduğu düşüncesinde iseniz, bu konularda derin bilgi sahibi insanlar olarak HUKUK kurallarının uygulanması için elinizden gelenleri yapmalı haklıysanız haklılığınızı da ortaya çıkartmalısınız.(hocam size yönelik bir yazı değil, genel anlamda sadece eleştirerek geçinen birtakım insanların özelliklede mevki sahibi insanların sadece eleştirmekle kalmamaları için yazdım. yanlış anlaşıldıysam affoluna)

  • Mr. Anonim,
   Öncelikle, teröristle mücadelede bahsettiğin istatistiklerin bir değeri yok. Terörle mücadeledeki başarı “ölü aritmetiği” ile ölçülmez. Başarının temel kriterleri terör örgütünün eylemsel gücü ve toplumsal desteği ile örgüte katılımları minimize edebilmektir. Bir zamanların marjinal Apocular’ı bugün bölge Kürtlerinin %60’ının desteğini alır bir hale gelmişse ve PKK bugün Ankara’nın göbeğinde gündüz vakti bomba patlatabiliyor ya da Hakkari’de 8 ayrı güvenlik birimine eş zamanlı baskın düzenleyebiliyorsa, böyle bir neticenin olduğu yerde “başarı”dan bahsedilemez bence.
   Terörizmin ne olduğu konusu çok su götürür. Ama ben kabaca yazmıştım bu konuda bir ara, “Hepimiz teröristiz!” diye.
   KCK konusunda ise kendimi tekrar etmem gerekecek: Mevcut haliyle, KCK operasyonları YANLIŞ; ve bu yanlışlığın KCK’nın ne olduğuyla alakası YOK. Evet, KCK illegal ve anti-demokratik bir yapılanma. Ama sorun KCK ile mücadele etmek değil; özensiz bir terör tanımına dayanan bir Terörle Mücadele Kanunu ve “tutuklu yargılama”yı sıradanlaştıran bir yargı sistemi üzerinden bunu yapmak.

 4. ben geçen sınıftaki arkadaşlarımla tartışırken kck operasyonlarını mantıksız bulduğumu ve sorunun böyle ego tatmin edici operasyonlarla hallolmayacağını aksine sorunun artacağını söylediğimde bana ateş püskürttüler.. sizin gibi saygın birinin benimle aynı şeyi düşündüğünü görmek çok mutlu etti..her ders sınıftakilerin o şovenist duygudan uzaklaşmasını sağladığınız için de teşekkür ediyorum..

 5. Elbette, hem öğrencilerimize ve hem de onların ailelerine eziyet çektiren bu tutuklama furyasının bir mantığı var: Tutuklamalarla, başta diğer öğrenciler olmak üzere diğer muhalif unsurlara gözdağı veriliyor. Gücünü yoğunlaştırdığı ve merkezileştirdiği oranda siyasal iktidar, gerek bireysel gerek kurumsal düzeyde kendisine muhalefet edenlere müsamaha etmeyeceğinin bilinmesini ve görülmesini istiyor. Muhalefetin bu şekilde yasakla ve baskıyla sindirilmesi, genel olarak da ifade özgürlüğünün sınırlanması, basın özgürlüğünün daralması ve muhalif unsurların kendilerini giderek daha fazla oto-kontrole/oto-sansüre tabi tutmaları sonucunu doğuruyor. Bu, ilerisi bir yana, normal bir demokrasi için bile kabul edilebilir değildir.”

  Vahap Coşkun, Taraf, 23.01.2012

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s