Kandil’den Einstein Yaratmak!

Başbakan Erdoğan’ı koruyan polislere yönelik saldırının ne anlama geldiğini daha iyi anlamak için tek yapmanız gereken haritaya bakmak! Kastamonu kent merkezinden sadece 20 km. ötede, Çankırı yolunda saldırdılar. Kastamonu, Ankara’nın kuzeyinde bir il… Karadeniz’e kıyısı var… Yani PKK, “Ben Türkiye’nin her yerinde gerilla faaliyeti yürütürüm… Ölümü göze almış militanlara sahibim… İcabında Başbakan’a bile saldırırım…” mesajını veriyor.”  (Emre Aköz, Sabah)

PKK bu saldırı ile öncelikle kendi tabanına mesaj vermiş oldu. Seçim öncesi ‘güçlüyüm, Türkiye’nin istediğim yerinde istediğim kişiye eylem koyarım’ dedi…  Aynı zamanda toplumda güvensizlik duygusu oluşturup bunun da faturasını AK Parti’ye çıkartmak gibi bir eğilim var. Teröre karşı milliyetçi muhafazakâr tepkiyi artırarak sonuçta siyasi dengeleri AK Parti aleyhine bozmak da hedefler arasında. Yani Başbakan’ın konvoyu kadar seçim sandığı da açık hedefti.” (Adem Y. Arslan, Bugün)

Saldırının Başbakan’a yönelik olarak gerçekleştirilmesi ise kendisinin siyasi bir rakip olarak görülmesinden kaynaklanmakta. Dolayısıyla bu Başbakan Erdoğan’a yönelik sindirme amaçlı bir eylem… Başbakan’ın seçim aktivitelerine ket vurma da bir yan amaç olarak burada belirtilebilir… Son olarak polisin hedef alınması dikkat çekici… Yakın zamanda üç ilde gerçekleştirilen KCK operasyonu ve gözaltılarının polisi hedefe soktuğu söylenebilir.” (Mehmet Yeğin, USAK)

Terör eylemleri üzerine haddinden fazla eğilen ve bu eylemlerden dâhi planlar ve kusursuz mesajlar çıkarmaya çalışan tüm bu “Kandil’den Einstein yaratma” çabaları bana hem yanlış hem de zararlı geliyor.

Yanlış; çünkü bir etnik terör örgütünün terör eylemi gerçekleştirmesi için “kusursuz mesajlar”a sahip olması gerekmiyor. Başlarda sosyalist bir ideolojiye sahip olan PKK bugün tamamen milliyetçi bir ideolojiye kaymıştır. Ve bugün Avrupa’da yükselen milliyetçiliklerde de müşahede ettiğimiz gibi, milliyetçilik sorunların varlığından beslenen bir ideolojidir.  Bu kaideden muaf olmayan Kürt milliyetçiliği de varlığını devam ettirmek ve güçlenmek için fırsatını buldukça şiddet üretiyor. YSK’nın iptal kararı ve Tunceli’de 7 PKK’lının öldürülmesi olaylarının sonrasında yaşananların ortak hedefi, mesaj vermekten çok, puslu havada milliyetçiliğin zeminini tahkim etmekti bence. Pusunun amacı, başka değil, “puslu havadır” çoğu zaman. BDP’nin önde gelenlerinin ikide bir “Bizi karanlık günler bekliyor!” türünden açıklamalarda bulunması boşuna değil. Öngörü değil onlarınki, temenni! Çünkü çatışma ve düşman, milliyetçilik için hayat suyudur.

“Kandil’den Einstein yaratma” çabaları yanlış olduğu kadar zararlı da; çünkü bizim en akıllılarımız dahi her terör eylemi sonrasında eylemin arkasındaki “derin ve kusursuz”  mesajları deşifre etmekle uğraştıkça, teröristlerin terörün “işe yaradığına” yönelik inançları güçlenecek ve teröristler terör vasıtasıyla mesaj vermeye devam edecektir.  Terör eylemlerinin önemli amaçlarından biri ilgi çekmek ve gündem belirlemektir. Bu yönüyle terör, Brian Jenkins’in hoş ifadesiyle, bir “tiyatro”dur. Ve her oyun gibi, tiyatro da seyircisi olduğu sürece devam eder…

Bu yüzden teröristi etkisiz hale getirmenin belki de en kestirme yolu eylemlerini yok saymaktır!

Reklamlar

6 comments on “Kandil’den Einstein Yaratmak!

 1. öncelikle ankara ya 20 km bir uzaklıkta bir yer olması ve ben her yerde eylem yaparım ibareleri biraz abartılı olmamış mı sizce bu ibareler de ortalığı birazcık olsun karıştırmaz mı? neticede ortada koskoca bir devlet ve karşısında aslında bitirilebilecek bir terör var ve devletler genellikle teröre karşı alibiyet elde ederler. sizin vurguladığınız ibare karamsallık içermektedir desek yanlış olmaz sanırım. bunun dışında “Bu yüzden teröristi etkisiz hale getirmenin belki de en kestirme yolu eylemlerini yok saymaktır!” görüşünüzün gerçekleşmesi ne kadar faydalı olacağı kuşkuludur. çünkü ortadaki eylem kanlı sonçlar doğurmaktadır ve bu sonuçlar ülkeyi de öyle yada böyle etkilemektedir. durum buyken nasıl olurda eylemler gözden gelinebilir. hani bilinen bir şey vardır; “polisler ne kadar alınan ihbarların asılsız olduğunu bilseler de gereken önlemleri almak zorundadırlar” bu durumda yapılan her eylemin arkasına düşülmek zaruri görünmektedir.

  • Hocam sanırım siz yazıyı yanlış anlamissiniz, yazının ilk kısımları alıntılar… Eylemlerin yok sayılması da önlem alinmamasi değil, medyada fazla didiklenmenesi olarak algılanmalı bence…

  • Emrullah hocam benden önce vermiş cevabı. Kastedilen “bırakalım istedikleri gibi terör yapsınlar” değil, terörün ve teröristlerin gündemimizi esir almasına izin vermeyelim. Bu terörün önemli bir amacıdır zaten.

 2. Faruk Bey Merhaba,

  Yorumunuzu yeni gördüm. Burada ortaya koyduğunuz yaklaşıma tamamen katılıyorum. Eylemden mesaj çıkarmaya çalışmak terörün vermek istediği mesaja aracılık etmekle birlikte örgütte vermeyi düşünemeyeceği mesajları da verebileceği beklentisini oluşturabilir.

  Ancak burada öne sürdüğünüz örnekleri ortaya koyduğunuz yaklaşıma göre kesip biçtiğinizi düşünüyorum. Yukarıda benden yaptığınız alıntıda bir mesaj okuması değil, hedef tespiti söz konusu. Terör örgütünün kendisine yakın siyasi parti karşısında duran siyasi parti liderini ve alanını daraltan bir güvenlik birimini teşhis edip buna karşı saldırı yapması için dahi olması gerekmez. Sokak çeteleri bile ideolojik arka planları olmamalarına rağmen kimin kendi işlerini zorlaştırdığı bilir ve buna karşı adım atarlar.

  Mehmet Yegin

  • Merhaba Mehmet Yeğin Bey,
   Katkınız ve düzeltmeniz için teşekkür ederim.
   Yazıdaki amacım spesifik bir kişi ya da yorumu eleştirmekten ziyade terör eylemleri sonrasında eylemlerin mesaj ve hedeflerine yönelik yorumlama faaliyetlerinin yoğunlaşmasının zararını vurgulamaktı. Yanılıyorumdur belki, ama ben “PKK niçin Başbakan’ı ya da polisi hedef alıyor artık?” sorusunu da bu minvalde ele alıyor ve eylemler sonrasında bu yorumların yazılı ve görsel “medya” üzerinden yapılmasını doğru bulmuyorum.
   Saygılar,
   Faruk Ekmekçi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s