BİN(lerce) LADİN ÖLMEDİ!

Terrorism is the war of the poor, and war is the terrorism of the rich.” (Terör fakirlerin savaşı, savaş zenginlerin terörüdür) -Peter Ustinov-

Bin Ladin öldü. Ama bize terekesinde “daha güvenli” bir dünya bırakmadı. “Dünya artık daha güvenli” diyen Başkan Obama yanılıyor…

Çünkü Tolstoy, Kant ve daha nicelerinin  “daimi ordular var oldukça savaşlar bitmez” uyarısını “Kantçı Liberaller”in dahi kulak ardı ettiği bir dünya bizimkisi.

Çünkü General Smedley Butler’ın savaşlara son vermenin tek yolunun “savaştan kârı çıkarmak” (taking the profit out of the war)  olduğunu haykırmasının üzerinden 80, Başkan Eisenhover’ın büyüyen askeri endüstri’nin (military-industrial complex) tehlikelerine dikkat  çekmesinin üzerinden 50 yıl geçmesine rağmen, küresel savaş endüstrisinin her geçen gün daha da büyüdüğü ve bugün 2 trilyon dolara dayandığı bir dünya bizimkisi.

Çünkü Alexander Downes ve Tanaka & Young’in ortaya koyduğu gibi, son yüzyıldaki devletlerarası savaşlarda “doğrudan sivilleri hedef almanın” (ki bunun adı terörizmdir) sıradanlaştığı ve yaygınlaştığı bir dünya bizimkisi.

Ve tüm bunların neticesinde, son yüzyıldaki sivil katliamların yüzde 99’unu “terör örgütleri”nin değil “düzenli ordular”ın icra ettiği bir dünya bizimkisi.

Devlet düzeyinde böyle de halk düzeyinde farklı mı? İngilizlerin Hintlere, Amerikalıların Japonlara, Fransızların Cezayirlilere, İsraillilerin Filistinlilere, Türklerin Ermenilere, Ermenilerin Azerilere… yaptığını -ötesine gerek yok- “yanlış” bulanların kendi ülkelerinde azınlıkta kaldığı bir dünyada yaşıyoruz. Yani toprak, vatan, din ya da mülk tehlikede olduğunda düşmanın masum sivillerine zarar vermeyi yanlış bulmayanların çoğunlukta olduğu bir gezegen burası.

Yani devletlerin hemen hepsinin ve insanların çoğunun “gerektiğinde” Osamalaşabildiği bir dünya burası.

Ve devletlerin hemen hepsinin ve insanların çoğunun “gerektiğinde” Osamalaşabildiği bir dünyada “terör örgütleri” üzerine odaklanan bir uluslararası güvenlik anlayışı ya büyük bir yanılma ya da sinsi bir hedef saptırmadır.

Devletlerin hemen hepsinin ve insanların çoğunun “gerektiğinde” Osamalaşabildiği bir dünyada bir Osama’nın ölümüne bu kadar sevinmek sağlıklı da değildir ümit verici de.

Evet, bin Ladin öldü. Ama milyarlarcası içimizde yaşıyor. Ve biz onlarla, bırakın savaşmayı, yüzleşmek bile istemiyoruz.

Reklamlar
By fekmekci Etiketler

2 comments on “BİN(lerce) LADİN ÖLMEDİ!

  1. Bir Ladin ölür bin ladin doğar hocam , bütün devletlerin TERÖRİST olduğu bir dünyada vatandaşlarının da bu durumdan farklı hareket etmesi pek muhtemel değil.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s