>Akaryakıt fiyatları ve aynadaki çirkin kadın

>Akaryakıt fiyatlarındaki yükseliş aslında kronik yapısal sorunlarımızı görmemiz için bizlere tutulmuş bir ayna. Ama nedense biz bu aynadaki halimizi görüp gerçekçi tahliller yapmak yerine yüzeysel politik açıklamalar ve komik çabalarla günü kurtarmaya ve siyasi rant devşirmeye çalışıyoruz.

Hükümet yüksek akaryakıt fiyatlarının temel sebebinin dolaylı vergilerin olduğunu bilmediğimizi düşünüp yüzde 10’luk bir payı içeren bayi karları üzerine toplantı üstüne toplantı yapıyor.

Muhalefet dolaylı vergilerin temel sebebinin gelir vergilerini adam gibi toplayamamamız ve devleti haddinden fazla büyütmemiz olduğunu bilmezmiş gibi bir taraftan dolaylı vergileri eleştirip bir taraftan “memura/emekliye zam, işverene de vergi indirimi” politikasını savunuyor. Almadan vermek Allah’a mahsus halbuki!

Ve biz tüketiciler ucuz benzinin ne dünyamız ne de ülkemiz için iyi bir şey olmadığını görmezmiş gibi yüksek akaryakıt fiyatlarından şikâyet edip duruyoruz. Evet evet, ucuz benzin kötüdür. Çünkü benzin ne kadar ucuzsa o kadar çok tüketilir ve bu vesileyle de hem kirlilik ve ısınmaya sebep olarak dünyamız ile cehennem arasındaki farkı azaltır, hem de ülkemizin kronik sorunlarından cari açığımızı daha da büyük bir sorun haline getirir. Maalesef Karadeniz’de petrol yok; Plan B’ye geçme zamanı!

Aynadaki kadın çirkin; evet ama kaçmak bir şeyi değiştirmiyor. Hele fırsattan istifade başkalarına zehirli elma hazırlamak hepimizi zehirliyor.

By fekmekci

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s