>Abdullah Gül neden Cumhurbaşkanı olmamalı?

>

1) Bugün cumhurbaşkanlığı noktasında Türkiye için asıl -ve uzun vadeli- sorun cumhurbaşkanının kim olacağı değil sahip olacağı astronomik yetkilerdir. AK Parti’nin öncelikli olarak yapması gereken bu “yüce” post’a kendinden birini yerleştirip düzenin keyfini sürmek değil bu postu makul bir devlet-başlığı statüsüne indirip oraya kimin geldiğini adeta önemsizleştirmektir. Yetkiler saçma denecek boyutta ise orda “iyi” ya da “kötü” birinin oturması farketmez. Nitekim, bir bilgenin de dediği gibi “iyi diktatör olabilir, ama iyi diktatörlük olmaz.” Dolayısıyla, -eğer Türkiye’nin demokratik bir ülke olmasını gerçekten istiyorsa- AK Parti’nin yapması gereken cumhurbaşkanının yetkilerini yeniden düzenleyip oraya “ortalama” bir demokrat Türk’ü atamaktır. Abdullah Gül gibi kalbur üstü bir siyasetçi icin böylesi bir post israf olur zannımca.

2) Demokrasilerde mühim siyasetler kamuoyu yoklamalarıyla belirlenmez. Halk, Meclis’e göre daha ateşli, daha aceleci ve coğu zaman da daha az bilgilidir birçok konuda. Birçok devlet sırrını ve dengesini halktan daha iyi bilen AK Parti kadrosu nasıl halk istiyor diye başörtüsü konusunda bir adım atmıyorsa, ya da yine halk istemiyor diye tezkereyi Meclis’e getirmemezlik yapmadıysa, yine sırf halk istiyor diye Abdullah Gül’ü cumhurbaşkanı yapmak zorunda da değil. Normalleşmiş bir Türkiye’de Abdullah Gül belki ey uygun aday da olabilirdi. Ama buna daha var. Bu yüzden şu an için en uygun olanı kimseyi heyheylendirmeyecek hakiki demokrat birisini aday gostermektir. (Sami Selçuk niye olmasın mesela?) Bir büyüğün de dediği gibi, bazen hasen ahsenden daha hasendir.

3) Yukarıdaki argümanlardan bağımsız olarak, AK Parti’nin aldığı oy oranını, kimilerinin yaptığı gibi, doğrudan Abdullah Gül icin bir destek olarak görmenin ilmi bir yanı yok. Bir kere, AK parti’ye oy verenlerin sadece 5’te biri cumhurbaşkanlığı seçiminin tıkanmasına vurgu yapıyor. Ikincisi, Abdullah Gül henüz başka bir makul adayla Türk halkının karşısına çıkmadı ki. Abdullah Gül ile mesela Sami Selçuk bir yarışşın önce halk önünde. Eğer Gul’e verilen oylar yüzde 50’yi aşarsa o zaman halk Gül’ü istiyor denebilir.

Türkiye’nin daha fazla gerilmeye takati yok. Ve Ak Parti bunu yapmayacak kadar akıllı bence. (Zaten kendi kanaatim, 27 Nisan seçiminin tıkanmasını kendilerinin de istedikleri şeklinde. Seçim yatırımı yaptılar gibi bir düşüncem var. Burası spekülatif gerçi.)

Işimiz zor. Allah yardımcımız olsun.

Reklamlar
By fekmekci

2 comments on “>Abdullah Gül neden Cumhurbaşkanı olmamalı?

  1. >Abi yazinizda agir tahrik unsuru ifadeler oldugundan hemen yorum dosenmeye karar verdim.. Hatta Abdullah Gul neden cumhurbaskani olmali baslikli bir yazi yazmayi da dusundum. :)Bazi cumlelerin uzerinde duracagim kisaca..”Yetkiler saçma denecek boyutta ise orda “iyi” ya da “kötü” birinin oturması farketmez.”Bence asil bu durumda orada oturacak kisi onem kazaniyor. Yetkilerin degistirilmesini istiyorsunuz ama bu kisa vadede pek mumkun degil gibi. Zira c.b. secimi haric, CHP ve MHP’nin sert ve mantikli olmayan bir muhalefet anlayisinda olacagini tahmin ediyorum.Abdullah Gül gibi kalbur üstü bir siyasetçi icin böylesi bir post israf olur zannımca.Bence Kosk’te guclu va makul bir kisiligin oturmasi bu yetkilerin devam edecegini varsayarak mantikli olur.Normalleşmiş bir Türkiye’de Abdullah Gül belki ey uygun aday da olabilirdi.Bu secimden sonra artik secimden onceki Turkiye’den biraz daha farkliyiz gibi. MHP kosk seciminde sorun cikarmayacagini acikladi. Ben CHP’nin bile genel kurula katilma ihtimali oldugunu dusunuyorum. En azindan bir kez daha dusuneceklerdir.Sami Selçuk niye olmasın mesela?Sami Selcuk Ahmet Necdet Sezer’in tarafsiz halidir. Ahmet Necdet Sezer’in bence tarafsiz bile olsaydi yeterli koskten cikmayan haliyle hic ideal bir c.b. olmayacakti. Siyaseti iyi taniyan, temsil kabiliyeti yuksek biri dusunulmeli.Abdullah Gül ile mesela Sami Selçuk bir yarışşın önce halk önünde. Eğer Gul’e verilen oylar yüzde 50’yi aşarsa o zaman halk Gül’ü istiyor denebilir.Iki kisilik bir yaris olacaksa hic supheniz olmasin gecer. Sami Selcuk’un %10’dan fazla oy alabilecegini bile sanmiyorum.Sorun biraz yetkilerin azaltilmasi konusunda dugumleniyor. AKP’nin bunu yapabilecegini sanmiyorum. Bu firsati ele gecirdikten sonra yapmak da istemeyeceklerdir zaten. O zaman o koltugu doldurabilecek biri sart oluyor.Selam ederim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s