>Bizans’ın torunları… So, what?

>Erbakan Hoca Chirac’ın “hepimiz Bizans’ın torunlarıyız” lafı üzerinden AK Partilileri eleştiriyor ve ekliyor: “Biz Fatih’in torunlarıyız“.

Trajikomik bir durum açıkcası. Irk mefhumundan olabildiğince uzak bir millet sistemi üzerine bina edilmiş bir medeniyetin torunlarının dedelerinin ırklarını övünme ya da yerinme mevzuu yapması seçim öncesi saçmalıkların zirve noktası olsa gerek.

Osmanlı bugün belki çoğumuzun hazmedeyeceği kadar aşmıştı ırk sorununu. Osmanlı’nın ne Grekoromen sevdası vardı, ne de saf Türklük saplantısı. Bir “ben-i Adem” projesiydi Osmanlı’nınki.

11,12, ve 13. yüzyıllarda Anadolu’ya gelen müslüman nüfusla o zamanlar burada yaşayan yerli (Bizans/Rum/Ermeni) nüfusunu karşılaştırıp çıkan sonuca devşirme sistemi ve gayrimüslim hanımlarla evlenme siyasetini de eklediğimizde Niyazi Öktem Hoca’nın “Osmanlı müslüman olmuş Bizans’tır” ifadesi pek anlamsız gelmiyor.

En iyisi genlerimizi pek kurcalamayalım!

Reklamlar
By fekmekci

2 comments on “>Bizans’ın torunları… So, what?

  1. >Kurcalayalim kurcalayalim, yoksa nasil oy devsirecegiz degil mi?? Millet bunlari bilmez ne de olsa…Bir de en az Erbakan’in soyledikleri kadar ilginc olan sey; kendisinin medyada oy oraniyla orantisiz capta yer bulabilmesidir…

  2. >Erbakan’a gosterilen ilgi sebepsiz degil. Oyun ayni: derin sularin baliklari “parcali bulutlu” havalari secerler. Guclu ve buyuk bulutlar korku sacar bu baliklara. Isin ironik tarafi, once AKP’yi Saadet’i bolmek icin desteklediler, simdi de Saadet’i AKP’nin siyasi gucunu azaltmak icin destekliyorlar… Latinler bosuna dememis “bazilari actiklari yarada kendi canlarini birakirlar” diye.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s