>Yabancı Sermaye: İki ucu keskin bıçak.

>İbrahim Öztürk son iki yazısında yabancı yatırımların getirdiği sermayenin Tirkiye ekonomi için elzem oluşuna değindi. Nedense bana bu yazılardaki argümanlar fazla iyimser geldi. Hatta
ortalama bir liberalden beklediğim bir ifadeyi İbrahim Öztürk’ten okuyunca şaşırdım. Neymiş, “Özelleştirme ve yabancı sermaye işini başarıp kalkınmak, ‘köprüden önceki son çıkış’tır”

Yabancı sermayenin yerel ekonomiye yaptığı katkı hala literatürde tartışılırken İbrahim hoca’nın böyle bir ifade serdetmesi garibime gitti. Yabancı sermayenin doğrudan olmayanının zararları gün geçtikçe daha da aydınlanıyor. Doğrudan yabancı sermayenin (FDI) yerel ekonomiye katkısı ise hala tartışmalı. Yakınlarda yayınlanan Does Foreign Direct Investment Promote Development? kitabı bu konuyu etraflı bir şekilde ele almıştı. 8. bölümdeki makalenin sonuç cümlesi aynen şöyle: “After resolving many of the statistical problems plaguing past macroeconomic studies and confirming our results using two new databases on international capital flows, we find that FDO inflows do not exert an independent influence on economic growth.” Aynı kitabın 5. bölümünde Asım Erdilek doğrudan yabancı sermayenin Türk ekonomisinin teknolojik yönüne etkisini ele alıyor. Burda durum biraz daha iç açıcı: “…my empirical results strongly support the positive role of FDI in the Turkish manufacturing-sector R&D activities but indicate that this positive role is stronger in establishment with minority foreign ownership than those with majority or full ownership.” Son kısımdaki farklılık ilginç yanlız. Yabancı sermayenin niteliği ve baskınlık oranı miktarı kadar önemli olabiliyor demek ki. Çünkü yabancı sermayenin neler getirdiği kadar neler götürdüğü de önemli.

Son hatırlatma: Tarihsel olarak, özelleştirme ve yabancı sermaye işini başarıp kalkınanlar “köprü”yü çoktan geçmişlerdi.

By fekmekci

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s