>AKP’yi nasıl eleştirMEmeli? -2-

>AK Parti’nin bilinçsizce muhatap olduğu eleştirilerden biri de işşizlik.
Hükümetin makroekonomik alandaki önemli başarılarını gölgelemek istercesine bazıları işşizlik konusunda hükümeti birşey yapmamakla suçluyor. Bu eleştiriler en az iki sebepten dolayı hem yanlış hem de insafsız.
Birincisi, artan ya da süregiden işşizlik oranları Türkiye’ye mahsus bir ekonomik sorun değil. Neoliberalizmin güdümündeki küreselleşmenin tabii bir sonucu olarak bu sorun hemen her ülkede az ya da çok var. Ufuk Aras gibi birkaç marjinal lider dışında mevcut partilerin hiçbirinin hakim dünya düzenine pek de itiraz etmediğine göre bu partiler iktidara gelse de pek bişey değişmeyecek demektir.
İkinci sebep ise ekonominin işleyişiyle ilgili. Ekonomi bilimi kıt kaynakları yönetme üzerine bina edildiğinden her ekonomik tercih aynı zamanda bir ekonomik fedakarlıktır. Türkiye’nin 20 yıl başını ağrıtan yüksek enflasyonu talebi kısarak (ya da ezerek) tek haneli rakama indirmenin de bir bedeli vardır. İşşizliğin artması ya da mevcut haliyle devam etmesi de bu bedellerden biridir. (Bakınız: Philips curve).
Hem muhalefetin hem de milletin ekonomik anlayışşızlık ve sabırsızlıktan kurtulması ümidiyle…

By fekmekci

2 comments on “>AKP’yi nasıl eleştirMEmeli? -2-

  1. >philips curve’le aciklanabilecek bir durum oldugunu dusunmuyorum. 5 yilda ortalama %7.5 buyume var cunku. yani enflasyon dusuyor ama ekonomide daralma gibi bir fedakarligin cok uzagindayiz.buyumenin niteligi ile aciklanabilir belki. bu konuda vaktiyle Eser Karakaş güzel yazilar yaziyor idi… biraz da bagimsiz sosyal bilimciler…

  2. >olabilir. philips curve’in genelgecerligi yok zaten. ama yine de -philips curve kavramina saplanmadan- talep kontroluyla enflasyon arasindaki iliski bana hem teoride hem de pratik de cok saglam geliyor. philips curve clinton’dan sonra tarihe karismistir gorusune pek prim vermemisimdir bu yuzden. ben “yuzde 7.5 buyume” turunden analizlerde hep liberalizmin “ortalamanin aldatici buyusu”nu goruyorum. yani yuzde 7.5 buyume kimi buyuttu ona bakmak lazim. benim ogretmen kayinpederin maasi sadece enflasyon oraninda artmissa -yani reel olarak nerdeyse artmamissa- bu durumda ulkenin yuzde bilmem kac buyumesisinin onun talebine etkisi ne ola? bu yuzden asagida dokundugum liberal politikalari birinci sebep gormekle beraber talep kontolunun da Turkiye’deki issizlik uzerinde etkisi oldugu dusunuyorum (aciklar degil, etki eder). buyumenin niteligi -ya da buyume politikalari- en onemlisi tabiki. liberal politikalarin issizligi besleyici – ya da onemsemez- tarafi Keynes’den beri biliniyor. hem disa acil hem welfare iste, hem ozellestir hem de issizlik azalsin iste. boyle bisey bu dunyada yok.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s